Past Schools & Presidents

Past Schools & Presidents

Year State President Elected President's School State Convention Host School
1951 Chuck McManigal Hastings Grand Island
1952 Dick Cavett Lincoln High Scottsbluff
1953 Jake Kiem Lincoln Northeast Hastings College
1953 Donna Scriven Scottsbluff Beatrice
1954 Frank DeBord Fairbury No Convention
1955 Jerry Petr Omaha North Grand Island
1956 Gary Packer Fremont Lincoln Northeast
1957 Robert Ballamore Fairbury McCook
1958 Tim Neweens Omaha Benson Omaha Central
1959 Bill Abernathy Omaha Central Grand Island
1960 Maurice Prauner Fremont Columbus
1961 Steve Hieser Columbus Kearney
1962 Ron Pfeifer Lincoln Southeast Lincoln Southeast
1963 Cubby Taylor Omaha Westside Scottsbluff
1964 Mike Knaub Lincoln High Fremont
1965 Bob Wolf Lincoln Southeast Hastings College
1966 Leon Rosenthal Beatrice Omaha Westside
1967 Gary Chesnin Lincoln High McCook
1968 William Buystom North Platte Norfolk
1969 John O'Shea Lincoln Southeast North Platte
1970 Tom Camp Kearney South Sioux City
1971 Gary Deathloff Millard Omaha Benson
1972 John Hopgood Lincoln High Columbus
1973 Jack Buller Cozad Lincoln High
1974 Dwight Warren Papillion Ogallala
1975 Peter Meyer Minden York
1976 Tony Jones Tech Tech
1977 Scott Lehr Papillion Ralston
1978 Scott Cordes Lexington South Sioux City
1979 Steve Biedeck Ralston Scottsbluff
1980 Kelley Messerschmidt Lexington Bellevue West
1981 Tracy Wensman Millard South Millard South
1982 Tom Anderson Lincoln Southeast Columbus
1983 Chris Lafever Millard South Grand Island
1984 Robert Holbert Lincoln Southeast Grand Island
1985 Kelly Meiman Millard South Lincoln High
1986 Jen Misner Norris No Convention
1987 Kelli Kapustka Lexington Bellevue West
1988 Bill Westfall North Platte North Platte
1989 Stacy Ashley Millard South Lincoln Southeast
1990 Pat Hanish Omaha North Millard South
1991 Ryan Aerni Wheatland Kearney
1992 Kelli Van Vleet Kearney Columbus
1993 Josh Denny Millard South Omaha North
1994 Lisa Berryman Kearney Lincoln High
1995 Phong Nguyen Lincoln High Kearney
1996 Eric Thomas North Platte North Platte
1997 Julie Westerfield Omaha North Grand Island
1998 Kara Harbert Millard West Hastings
1999 Kristie Higging Grand Island Grand Island
2000 Karrie Barrels Columbus Lakeview Plattsmouth
2001 Pete Harbert Millard West Plattsmouth
2002 Krissy Harbert Millard West North Platte
2003 Cody Stephenson Lincoln Northeast Omaha Benson
2004 Alanna Heinen Plattsmouth Lincoln East
2005 Matt Kelly Papillion La Vista South Plattsmouth
2006 Lane Carr Ainsworth McCook
2007 Mike Schiavone Papillion La Vista South Lincoln North Star
2008 Vincent Kouakou Lincoln North Star Papillion LaVista South
2009 Tyler Calabrese Papillion La Vista South Ogallala
2010 Jack Anderson Kearney Omaha Nation
2011 Jordan Blayney Lincoln North Star Lincoln North Star
2012 Lily Wilkeson North Platte High School Lincoln Southeast
2013 Morgan Szymczak Millard South Millard South
2014 Morgan Szymczak/Vinny Malene Millard South Elkhorn South
2015 Max VanArsdall Lincoln NorthStar Plattsmouth
2016 Gabby Hogan Millard South Kearney Convention Center
2017 Carter Yost Lincoln High Kearney Convention Center
2018

Millard South
2019

Norfolk